Muzeum w Gostyniu

/
„Niedziela z obronnością” dla gostyńskich seniorów

W ramach cyklu imprez „Gostyńskie Senioralia 2025” Klub Strzelectwa Sportowego Ligi Obrony Kraju VIS w Gostyniu, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu oraz Muzeum w Gostyniu zorganizowali „Niedzielę z obronnością”. Odbyła się ona w niedzielę, 19 października 2025 roku. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu gostyńskich seniorów. Po przybyciu na strzelnicę sportową LOK, uczestników imprezy powitał Wiesław Chiliński – prezes Zarządu Powiatowego LOK w Gostyniu, a także wiceprezes Zarządu KSS LOK VIS w Gostyniu. Gospodarzami obiektu, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo uczestników oraz prawidłowy przebieg strzelania o Puchar Burmistrza byli Julita Madajka – sędzia sportu strzeleckiego i Maciej Madajka – sędzia klasy krajowej sportu strzeleckiego oraz kolekcjoner broni. Nagrody, wyróżnienia i upominki najlepszym strzelcom wśród seniorów wręczył Jerzy Kulak – burmistrz Gostynia. Zawodom przyglądał się m.in. Dominik Gorynia – komendant Straży Miejskiej w Gostyniu. Ostatnim elementem pobytu na strzelnicy było obejrzenie wystawy broni przygotowanej przez KSS LOK VIS.
Drugim punktem „Niedzieli z obronnością” była wizyta w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu i zwiedzanie „Wystawy historycznej PRL – życie codzienne, milicja, obrona cywilna, technika”. Po zbiorach zgromadzonych na I i II piętrze budynku oprowadzał twórca ekspozycji Krzysztof Głowacz. Na pierwszym piętrze zobaczyć można mieszkanie przeniesione do lat 70. XX wieku. Na ostatniej kondygnacji prezentowane są akcesoria związane z dawną Obroną Cywilną oraz zrekonstruowano wyposażenie komendy Milicji Obywatelskiej z czasów PRL.
Pomysłodawcą „Niedzieli z obronnością” dla gostyńskich seniorów był Jerzy Woźniakowski. O słodki poczęstunek i transport autokarowy zadbało Muzeum w Gostyniu.

Przejdź do treści