Muzeum w Gostyniu

/
Aleksandra Pruska „Picasso. Jak żyć dla sztuki i poprzez sztukę”

Życie i twórczość Pabla Picassa, a dokładniej Pabla Diego José Francisco Ruíz Blasco (1881-1973) nadal budzi powszechne zainteresowanie wśród miłośników sztuki. Docenia się jego geniusz i pracowitość. Jest bowiem autorem blisko 20 000 dzieł. Spora ich część na aukcjach osiąga niebotyczne ceny, przekraczając kwoty 150 milionów dolarów. Różne aspekty jego twórczości i koleje życia zaprezentowała Aleksandra Pruska podczas prelekcji „Picasso. Jak żyć dla sztuki i poprzez sztukę” wygłoszonej w gostyńskim Muzeum w piątek, 15 maja 2026 roku.
Aleksandra Pruska jest historykiem sztuki, pracuje jako inspektor ochrony zabytków w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Poznaniu – Delegatura w Lesznie. Od wielu lat współpracuje z Miejskim Biurem Wystaw Artystycznych w Lesznie.
Twórczość Pablo Picasso dzielona jest na kilka okresów. Pierwszym, trwający od 1901 do 1904 roku, był okres błękitny. W tym czasie artysta koncentrował się na refleksji i melancholii. Dominowały stonowane barwy i portrety biednych ludzi – „Stary gitarzysta”, „Dwie siostry”. Po tym czasie nastąpiła ogromna zmiana, czyli okres różowy. Wówczas Picasso skupił się na malowaniu cyrkowców – „Kuglarze”, „Rodzina arlekina”. W 1907 roku nastąpił kolejny przełom w twórczości artysty, zwany okresem murzyńskim. Tym razem wielkiej deformacji artysta poddał ludzkie ciało, co wywołało fale krytyki (np. „Panny z Awignon”). Obecnie dzieła z tego okresu uznawane są za najznakomitsze w historii malarstwa. Picasso wraz z Georges Braque uznawani są za prekursorów kubizmu
Temat wykładu został specjalnie dobrany, aby połączyć widzenie świata hiszpańskiego malarza rzeźbiarza, grafika, ceramika i poety na przykładach litografii Pablo Picassa ,,Pablo Picasso Los Torros, Wojna i Pokój” prezentowanych aktualnie w gostyńskim Muzeum.
Organizatorami wykładu byli Gostyński Uniwersytet Trzeciego Wieku i Muzeum w Gostyniu.

 

Przejdź do treści