Muzeum w Gostyniu

/
Wernisaż wystawy „Circus Nemo”

W piątek, 29 maja 2026 roku odbył się wernisaż wystaw obrazów Grzegorza Szymczyka zatytułowany „Circus Nemo”. Na gości czekało 20 zasłoniętych czarnym materiałem płócien. Autor prac do sali wystaw wkroczył, a dokładniej, to został wrzucony, przebrany w strój klowna i odegrał krótki spektakl pantomimiczny. Następnie obrazy, jeden po drugim, zostały odsłonięte i ukazały się widzom. To pierwszy taki wernisaż w gostyńskim Muzeum.
Malarskie opowieści Grzegorza Szymczyka to wykreowane na płótnie nierzeczywiste krajobrazy i sytuacje. No i portrety postaci spoglądających na nas oczami duszy. Artysta cyrkowcem nie był, ale znakomicie czuje się w cyrkowej skórze. Szczególnie na płótnie. Jego prace z cyklu „Circus Nemo” cechuje nastrojowość, nostalgia, magia koloru. Wywołują uśmiech i zadumę. Witamy w cyrku, jakiego już nie ma!
Sam o swojej twórczości Grzegorz Szymczyk mówi: „Malowanie obrazu to opowiadanie… Sam warsztat malarski i nawet najlepszy to nie wszystko – myślę, że trzeba znaleźć w sobie to coś, czym chcesz się podzielić ze światem. Mnie zainspirowali ludzie – dokładnie ludzie teatru. Od początku cyklu „Circus Nemo” czułem, że ten rodzaj, czy też cyrko-teatru to jest właśnie TO. Opowieść o ludziach takich samych jak ja – nadwrażliwcach szukających możliwości podzielenia się z ludźmi tym co w nich kipi. Prawdziwym cyrkowcem nigdy nie byłem (chyba, że w poprzednim wcieleniu). Ale ten rodzaj wrażliwości jest mi bardzo bliski”.
Na otwarcie wystawy przybyli m.in.: Krystyna Hejnowicz – radna Rady Miejskiej w Gostyniu, Maciej Kretkowski – zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Gostyniu, dr Zbigniew Kulak, Paweł Karolczak – prezes Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary i wiceprezes Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Adam Kajczyk – wiceprezes Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przedstawiciele gostyńskiego środowiska plastycznego.
Organizatorem wystaw jest Muzeum w Gostyniu. Ekspozycja będzie czynna do 30 czerwca 2026 roku. Wstęp wolny.

Grzegorz Szymczyk – malarz, aktor, performer związany z działalnością Grupy Artystycznej Pławna 9 od początków jej istnienia. Od lat mieszka i tworzy w Dolinie Bobru. Od 2002 roku aktor Teatru Formy J. Markockiego we Wrocławiu (wcześniej Współczesny Teatr Pantomimy). Uczestnik licznych plenerów malarsko-rzeźbiarskich nie tylko w Pławnej. Autor wielu działań happeningowych oraz wystaw, które prezentuje od 1988 roku. Laureat III Nagrody XX Turnieju Poetyckiego i Plastycznego „O złotą lampkę górniczą” w Wałbrzychu. Swoje prace prezentował w wielu miastach Dolnego Śląska i w innych regionach Polski, w tym w słynnej Galerii „Szalom” w Krakowie.

Przejdź do treści