
Borek Wielkopolski
Tablica upamiętniająca wymarsz z Borku oddziału powstańców wielkopolskich. Napis mówi: W hołdzie powstańcom wielkopolskim, którzy dnia 5 stycznia 1919 roku wyruszyli z Borku pod Leszno do walki o wyzwolenie Ojczyzny. Tablicę, umieszczoną na południowej stronie ratusza, uroczyście odsłonięto 27 grudnia 1958 roku. Powstała z inspiracji ówczesnego Koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Borku.

Borek Wielkopolski
Tablica pamiątkowa ku czci poległych w II wojnie światowej. Tekst głosi: Nigdy więcej wojny. W hołdzie żołnierzom polskim wszystkich formacji i frontów, więźniom politycznym, członkom ruchu oporu – ofiarom barbarzyńskiego najazdu hitlerowskiego na Polskę – w dwudziestą rocznicę społeczeństwo ziemi boreckiej. Tablica umieszczona jest na południowej ścianie ratusza. Odsłonięto ją 1 września 1959 roku. Jej fundatorami byli miejscowi kombatanci.

Bruczków
Tablica pamiątkowa ku czci germanizowanych dzieci polskich, z tekstem: W tym domu w okresie okupacji przebywały przywłaszczone przez hitlerowców w celach germanizacyjnych dzieci polskie.Tablica umieszczona jest na ścianie frontowej pałacu. Odsłonięto ją 1 września 1971 roku. Inicjatorem jej powstania było ówczesne Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Borku.

Gostyń
Pomnik ku czci 30 obywateli ziemi gostyńskiej rozstrzelanych przez hitlerowców w dniu 21 października 1939 roku. Napis głosi: W hołdzie obywatelom ziemi gostyńskiej zamordowanym przez hitlerowców w dniu 21. X. 1939 roku. Obok znajduje się imienny wykaz ofiar. Pomnik odsłonięto 21 października 1999 roku (jest to drugi pomnik na miejscu egzekucji, pierwszy odsłonięto w roku 1974). Powstał on z inicjatywy miejscowego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Urzędu Miejskiego w Gostyniu. Jego projektantem jest Henryk Naglak.

Gostyń
Pomnik Bohaterów Ziemi Gostyńskiej usytuowany jest na tzw. Górze Zamkowej. Monumentalną budowlę wzniesiono ku czci wszystkich poległych w walkach o niepodległą Ojczyznę oraz ofiar minionych wojen i powstań, w których walczyli i ginęli gostynianie. Pomnik odsłonięto 22 lipca 1974 roku. Ufundowało go społeczeństwo ziemi gostyńskiej.

Gostyń
Na ścianie budynku Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń, przy ul. Rynek, 14 stycznia 2000 roku odsłonięto tablicę ku czci Stanisława Dawidziaka, zamordowanego przez hitlerowskiego policjanta. Inicjatorem umieszczenia pamiątkowej tablicy był Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gostyń.

Gostyń
Przy ul. Strzeleckiej 28, przed budynkiem Szkoły Muzycznej znajduje się obelisk upamiętniający wymarsz z Gostynia batalionu powstańców-ochotników. Na metalowej tablicy widnieje napis: Stąd wyszli 7 I 1919 roku do walki o wolność i niepodległość powstańcy wielkopolscy z Gostynia i okolicy. Obelisk stanął z inicjatywy miejscowych kombatantów. Z okazji 90. rocznicy wymarszu gostynian, pomnik został zmodernizowany i wzbogacony o sylwetkę powstańca wykonaną z brązu. Monument odsłonięto 7 stycznia 2009 roku .

Gostyń
Na ścianie biurowca Cukrowni „Gostyń” S.A. umieszczona jest tablica ku czci zamordowanych przez hitlerowców pracowników, udziałowców i członków rady nadzorczej tej fabryki. Na płycie wyryto nazwiska: Stefana Doerffera, Jerzego Donimirskiego, Stanisława Karłowskiego, Stanisława Mayera, Romana Nawrocika, Marcina Nowaka, Maksymiliana Piątkowskiego, Edwarda Potworowskiego, Stanisława Rybaka, Jana Szołdrskiego. Tablicę odsłonięto z inicjatywy dyrekcji cukrowni 14 września 1947 roku.

Gostyń
Na ścianie domu przy Placu Karola Marcinkowskiego 10 w 1959 roku umieszczono tablicę informującą o różnych kolejach losu tego budynku. Napis brzmi: W tym domu mieszkał kpt. Jan Kulesza 1783-1856, przebywał dr Karol Marcinkowski 1800-1846, mieściły się Powiatowa Rada Ludowa, Komisariat Bezpieczeństwa POW i Powiatowej Komendy Straży Ludowej. Im w hołdzie a potomnym ku pamięci ofiarują oficerowie rezerwy ziemi gostyńskiej.

Gostyń
Dnia 24 października 2000 roku z inicjatywy Gostyńskiego Komitetu Upamiętnienia 200. Rocznicy Urodzin Karola Marcinkowskiego na Placu Karola Marcinkowskiego stanął pomnik poświęcony tej osobie. Napis umieszczony na kamieniu brzmi: Dr Karol Marcinkowski 1800-1846. Wybitny lekarz, patriota, społecznik, inicjator pracy organicznej, członek Kasyna Gostyńskiego, patron szpitala w Gostyniu i Akademii Medycznej w Poznaniu.

Gostyń
W centralnym punkcie Rynku 11 listopada 2000 roku odsłonięto pomnik Serca Jezusowego. Inicjatorem odbudowy pomnika (pierwszy został odsłonięty w 1929 roku, a zniszczony przez hitlerowców w nocy z 10 na 11 maja 1940 roku) był Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Serca Jezusowego na gostyńskim Rynku.

Gostyń
Tablica pamiątkowa poświęcona pamięci gostynianina Stanisława Szymańskiego, który zginął pod gąsienicami radzieckiego czołgu, podczas przemarszu wojsk sowieckich udających się w kierunku Warszawy. Zdarzenie to miało miejsce 19 października 1956 roku przy ówczesnej ulicy Wolności (dziś Jana Pawła II). Tablicę uroczyście odsłoniływ 50. rocznicę śmierci 19 października 2006 roku córki zabitego – Dobromira Grzymisławska i Barbara Knapkiewicz. Inicjatorem upamiętnienia był Andrzej Smektała, a fundatorem tablicy – samorząd gminy Gostyń.

Gostyń
Na budynku gostyńskiego kina 3 marca 2012 roku odsłonięta została tablica upamiętniająca ofiary stalinizmu na ziemi gostyńskiej, w tym skazańców procesu politycznego AK „Zawisza” z 1950 roku. Inicjatorami umieszczenia tablicy na gostyńskim kinie byli Mikołaj Kulczak i Michał Radajewski. Sądzeni podczas pokazowego procesu byli mieszkańcami Krobi i okolic, mieli od 16 do 20 lat, zajmowali się przede wszystkim produkcją i rozprowadzeniem ulotek o treściach antykomunistycznych.Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali skazani podczas procesu pokazowego Ewa Motylewska (Mura) oraz Alojzy Smyczyński.

Klony
Nieopodal leśniczówki Klony 8 grudnia 1939 roku Niemcy rozstrzelali 6 Polaków. W 1970 roku przy drodze Gola-Stary Gostyń stanął pomnik upamiętniający to tragiczne wydarzenie. Na przełomie lat 2022-2023 pomnik na wniosek rodzin i okolicznych mieszkańców został przeniesiony na miejsce egzekucji. W porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej wykonano też nową tablicę.

Gostyń
Na budynku Sądu Rejonowego w Gostyniu 11 maja 2003 roku odsłonięta została tablica upamiętniająca podpułkownika Mariana Węclewicza (1903-1986) – powstańca wielkopolskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, żołnierza Września 1939 roku, adwokata i wieloletniego prezesa gostyńskich kombatantów. Był członkiem Polskiej Misji Wojskowej dla Badania Zbrodni Wojennej. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Inicjatorem powstania tablicy był Mikołaj Kulczak.

Gostyń
W centralnym punkcie cmentarza parafialnego przy dzisiejszej ul. Jana Pawła II w dniu 21 października 2019 roku burmistrz Gostynia Jerzy Kulak i Maria Bajer, córka rozstrzelanego w 1939 roku Mieczysława Hejnowicza odsłonili nowy Pomnik Bohaterów Ziemi Gostyńskiej. Powstał on z inicjatywy rodzin pomordowanych i Gminy Gostyń. Okazały monument stanął na mogile 30 rozstrzelanych w 1939 roku, do którego przeniesiono też prochy 9 powstańców wielkopolskich. Wcześniejszy pomnik w hołdzie bohaterom, którzy oddali swe życie za Wiarę i Ojczyznę wzniesiono w 1958 roku. W nowym pomniku złożono też ziemie z miejsc zagłady żołnierzy „Czarnego Legionu”: Rawicz, Zwickau, Drezno, Gross-Rosen, Auschwitz, Mauthausen-Gusen, Sachsenhausen, Belower Wald. Obok poległych powstańców i rozstrzelanych umieszczono nazwiska „Czarnolegionistów” zgilotynowanych w Dreźnie oraz zamęczonych w licznych obozach pracy i obozach koncentracyjnych. Projektantem nowego pomnika jest Szymon Wytykowski.

Chwałkowo
Na cmentarzu parafialnym znajduje się pomnik poległych w walkach o niepodległość Ojczyzny. Tekst głosi: Panie daj pokój tym, którzy ofiarę życia złożyli za niepodległość i wolność. W modlitwie wdzięczne Chwałkowo. Obelisk powstał z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Tadeusza Fudzińskiego. Odsłonięto go w roku 1982.

Krobia
Zbiorowa mogiła 5 powstańców wielkopolskich poległych w 1919 roku w walkach pod Kąkolewem. Spoczywają tu: Stanisław Dolata, Stanisław Konarski, Antoni Kubacki, Wiktor Minta i Julian Nowakowski. Mogiłę zdobi okazały pomnik, który powstał z inicjatywy Związku Powstańców Wielkopolskich w 1939 roku. Odrestaurowano go w roku 1945. Mogiła znajduje się na cmentarzu katolickim w Krobi przy ul. Poznańskiej.

Krobia
Zbiorowa mogiła 15 rozstrzelanych przez hitlerowców w dniu 21 października 1939 roku mieszkańców Krobi i okolicy. Na tablicy widnieją nazwiska: Jana Borowskiego, Antoniego Böhma, Wojciecha Cholewińskiego Marcelego Chudego, Stanisława Gila, Józefa Korytowskiego, Juliana Łoniewskiego, Henryka Pawlickiego, Feliksa Poprawy, Kazimierza Sonnenberga, Mariusza Sumińskiego, Jana Szczurnego, Jana Trawińskiego, Walentego Walczaka i Franciszka Wolnego. Pomnik znajduje się na cmentarzu katolickim w Krobi przy ul. Poznańskiej. Odsłonięto go w roku 1947, a zmodernizowano – dobudowując granitowy krzyż – w październiku 1990 roku. Inicjatorami powstania i fundatorami były władze administracyjne Krobi, społeczeństwo i rodziny pomordowanych.

Krobia
Pamiątkowe tablice dla uczczenia miejsca egzekucji 15 mieszkańców Krobi i okolicy. Na dwóch tablicach wypisano nazwiska wszystkich straconych. Miejsce to znajduje się po wschodniej stronie ratusza. Upamiętniono je w roku 1945, a przebudowano – wznosząc granitowy krzyż – w październiku 1990 roku. Inicjatorami wystawienia tablicy były władze administracyjne Krobi, społeczeństwo i rodziny pomordowanych.

Krobia
Na wschodniej ścianie pałacu przy fosie (gdzie dawniej mieściła się szkoła powszechna) zawieszono tablicę pamiątkową w hołdzie dzieciom krobskim, które przeciwstawiły się germanizacji w ostatnich latach zaborów. Ufundowało ją Krobskie Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Tablicę odsłonięto w październiku 1999 roku. Pełny tekst brzmi: Tutaj znajdowała się stara szkoła. Tu w latach 1907-1908 dzieci krobskie stawiły opór Prusakom. Stąd wyszły pokolenia wierne Bogu i Ojczyźnie, które walczyły o Niepodległą w latach 1918-1921 i 1939-1945.

Krobia
Na wschodniej ścianie pałacu przy fosie (gdzie dawniej mieściła się szkoła powszechna) zawieszono tablicę pamiątkową w hołdzie dzieciom krobskim, które przeciwstawiły się germanizacji w ostatnich latach zaborów. Ufundowało ją Krobskie Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Tablicę odsłonięto w październiku 1999 roku. Pełny tekst brzmi: Tutaj znajdowała się stara szkoła. Tu w latach 1907-1908 dzieci krobskie stawiły opór Prusakom. Stąd wyszły pokolenia wierne Bogu i Ojczyźnie, które walczyły o Niepodległą w latach 1918-1921 i 1939-1945.

Gębice
W południowo-zachodniej części parku w Gębicach znajduje się pomnik poświęcony Ludwikowi Mycielskiemu, poległemu w powstaniu styczniowym 4 listopada 1864 roku. Pierwotny pomnik wzniesiono prawdopodobnie w roku 1865. Obecny, ufundowany przez rodzinę Mycielskich i społeczeństwo Pępowa, odsłonięto w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Pępowo
Na cmentarzu parafialnym przy ul. Stanisławy Nadstawek znajduje się pomnik z figurą Serca Jezusowego ku czci ofiar I i II wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i pomordowanych na Wschodzie. Odrębna tablica poświęcona jest księdzu Stanisławowi Płaczkowi – wikariuszowi parafii pępowskiej, zamordowanemu w roku 1940 w Dachau. Inicjatorami wzniesienia pomnika była rada parafialna i społeczeństwo Pępowa. Obelisk powstał najprawdopodobniej w latach 1902-1903, a uzupełniany był kolejnymi tablicami w dwudziestoleciu międzywojennym, w roku 1949 i 1990. W roku 2018 zmieniono jedną z tablic, dodając do niej nazwiska pięciu osób zamordowanych w Katyniu i Twerze.

Pępowo
Tablica pamiątkowa na budynku Komisariatu Policji informująca o miejscu urodzenia Stanisławy Nadstawek, patronki ulicy. Tekst: W tym domu w dniu 24 grudnia 1923 roku urodziła się Stanisława Nadstawek podporucznik Ludowego Wojska Polskiego poległa 17 stycznia 1945 roku przy wyzwalaniu stolicy. Tablicę odsłonięto w 1968 roku. Ufundowało ją społeczeństwo Pępowa i ówczesna Gromadzka Rada Narodowa.

Pępowo
Przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Wlkp. i St. Nadstawek w roku 1970 odsłonięto pomnik poświęcony powstańcom wielkopolskim, walczącym z hitlerowcami w latach 1939-1945 i ofiarom wojny. Wzniesiono go z inicjatywy Gromadzkiej Rady Narodowej w Pępowie i miejscowego społeczeństwa. Napis głosi: Bohaterskim powstańcom wielkopolskim 1918-1919, męczennikom i bojownikom z faszyzmem 1939-1945 społeczeństwo Ziemi Pępowskiej.

Pępowo
Na budynku tzw. „szpitalika” przy ul. Powstańców Wlkp. umieszczona jest tablica głosząca: W tym domu zorganizowano ruch wyzwoleńczy spod jarzma pruskiego w powstaniu wielkopolskim 1918/19. Tablicę ufundowaną przez Gminną Radę Narodową w Pępowie i miejscową Radę Sołecką odsłonięto 11 stycznia 1959 roku.

Skoraszewice
Pomnik poświęcony ofiarom I i II wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej. Znajduje się we wschodniej części parku. Powstał z inicjatywy Rady Gminy Pępowo i społeczności wsi Skoraszewice. Pomnik odsłonięto w dwudziestoleciu międzywojennym. Gruntownej renowacji poddano go w roku 1991, a ponownego odsłonięcia dokonano 1 grudnia 1991 roku. Ponownym zabiegom renowacyjnym poddano go w roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponowne odsłonięcie nastąpiło 30 września 2018 roku.

Pępowo
W niedzielę, 13 lipca 2014 roku odsłonięto i poświęcono kamień i tablicę pamiątkową ku czci rodzin Konarzewskich i Mycielskich – fundatorów świątyń i dzieł sakralnych w Pępowie, Skoraszewicach i na Świętej Górze. Kamień ufundował Witold Gryczka z Gostynia. Tablicę wykonał Zdzisław Kamieniarz z Ludwinowa. Inicjatorem postawienia kamienia i tablicy był były proboszcz parafii w Pępowie ksiądz kanonik Henryk Szwarc. Uroczystość ta została połączona z oddaniem do użytku parku w centrum wsi. Inwestorem był Gmina Pępowo, a wykonawcą całości (z postawieniem kamienia włącznie) firma Marian Bzdęga z Pępowa.

Piaski
3 maja 2018 roku odsłonięto przed wejściem do Nadleśnictwa Piaski pomnik dla uczczenia pamięci zamordowanego przez Niemców 12 września 1939 roku Władysława Kasprzaka, leśnika z Michałowa. Pierwotnie pomnik wzniesiony z inicjatywy Urzędu Gminy w Piaskach i odsłonięty w 1973 roku stał przy ulicy Gostyńskiej. Odrestaurowano go w 1998 roku. Obecny pomnik ustawiono staraniem Gminy Piaski, Nadleśnictwa Piaski i członków rodziny zamordowanego.

Piaski - Marysin
Na dawnym cmentarzu szpitalnym w Piaskach-Marysinie znajduje się pomnik z napisem: Cześć poległym bohaterom w wojnie światowej 1914-18. Inicjatorem powstania pomnika i fundatorem był ówczesny kapelan w Marysinie o. Maternus Homolay – były kapitan węgierskich honwedów. Pomnik odsłonięto prawdopodobnie w roku 1930.

Piaski - Marysin
Na budynku dawnego szpitala w Piaskach-Marysinie znajduje się tablica upamiętniająca działający tu w roku 1945 oddział radzieckiego szpitala polowego. Tablicę odsłonięto 4 listopada 1986 roku. Jej pełny tekst brzmi: Tu mieścił się w 1945 roku jeden z oddziałów radzieckiego szpitala polowego. Cześć pamięci żołnierzy Armii Radzieckiej zmarłych daleko od rodzinnych stron z ran odniesionych w walce o wolność Polski.

Strzelce Wielkie
Zbiorowa mogiła 7 powstańców wielkopolskich poległych pod Lesznem w 1919 roku. Na płycie widnieją nazwiska: Stanisława Rybackiego, Antoniego Wielgosza, Władysława Cybulskiego, Ignacego Komorniczaka, Walentego Kaźmierczaka, Franciszka Busza i Walentego Gały. Mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym.

Bułaków
Obelisk wzniesiony przez mieszkańców wsi Bułaków, Kaczagórka, Małgów w hołdzie poległym w wojnie obronnej 1939 roku. Na tablicy widnieją nazwiska: Franciszka Konarczaka, Szczepana Kempy, Andrzeja Szymczaka, Józefa Niewiady, Andrzeja Gruchociaka, Stanisława Wytrzyszczaka, Czesława Bzodka, Franciszka Gruchociaka, Andrzeja Kubiaka, Józefa Spychały, Piotra Klonowskiego. Pomnik znajduje się na terenie Szkoły Podstawowej w Bułakowie. Uroczystego odsłonięcia dokonano 9 maja 1982 roku.

Pogorzela
Tablica pamiątkowa ku czci ofiar II wojny światowej z napisem: Nigdy więcej wojny. W hołdzie żołnierzom polskim, więźniom i członkom ruchu oporu, ofiarom najazdu hitlerowskiego na Polskę w XXV rocznicę powstania Ludowego Wojska Polskiego Społeczeństwo Ziemi Pogorzelskiej. Tablica umiejscowiona jest na ścianie ratusza, a odsłonięto ją 2 lutego 1969 roku.

Pogorzela
Na budynku mieszkalnym przy ul. Kotkowiaka 12 umieszczona jest tablica upamiętniająca wymarsz kompanii pogorzelskiej powstańców wielkopolskich. Tekst głosi: 3 stycznia 1919 roku z tego domu wyruszyła kompania Powstańców Wielkopolskich do boju o wolność Ojczyzny. Tablicę odsłonięto 18 stycznia 1959 roku. Ufundowało ją społeczeństwo miasta i gminy Pogorzela oraz miejscowi kombatanci.

Pogorzela
Pomnik ku czci powstańców wielkopolskich. Na żeliwnej tablicy widnieje napis: Na cześć i chwałę bohaterskim uczestnikom Powstania Wielkopolskiego za wolność i Ojczyznę. Pomnik usytuowany jest w południowo-wschodniej części rynku. Wzniesiony przez społeczeństwo miasta i gminy Pogorzela. Uroczystego odsłonięcia dokonano 9 maja 1990 roku. W latach 1924-1939 w tym miejscu stał okazały pomnik, który został zniszczony w pierwszych tygodniach okupacji przez hitlerowców.

Pogorzela
Na cmentarzu parafialnym znajduje się zbiorowa mogiła powstańców wielkopolskich i poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Na tablicy widnieją nazwiska 15 osób: Stanisława Kotkowiaka, Stanisława Kulskiego, Stanisława Walczaka, Czesława Pelińskiego, Ludwika Nowaka, Michała Szynalskiego, Wacława Roszczaka, Mieczysława Foltynowicza, Bronisława Krystkowiaka, Józefa Sierszulskiego, Jana Jendrka, Władysława Matyklasińskiego, Józefa Andrzejaka, Tomasza Jańczaka, Czesława Figaszewskiego. Pierwszy pomnik, odsłonięty 12 października 1924 roku, ufundowało Towarzystwo Powstańców i Wojaków, a. kolejny, odremontowany, odsłonięto 19 stycznia 1958 roku.

Poniec
Na frontowej ścianie ratusza w 1959 roku odsłonięto w hołdzie powstańcom wielkopolskim tablicę pamiątkową napisem: Żołnierzom baonu ponieckiego powstania wielkopolskiego 1918-1919 w hołdzie obywatele miasta i okolicy. Inicjatorami jej powstania był ówczesny Związek Bojowników o Wolność i Demokrację Koło Poniec.

Poniec
Na frontowej ścianie ratusza w 1959 roku odsłonięto w hołdzie powstańcom wielkopolskim tablicę pamiątkową napisem: Żołnierzom baonu ponieckiego powstania wielkopolskiego 1918-1919 w hołdzie obywatele miasta i okolicy. Inicjatorami jej powstania był ówczesny Związek Bojowników o Wolność i Demokrację Koło Poniec.

Poniec
Na cmentarzu parafialnym znajduje się wspólna mogiła 3 powstańców wielkopolskich: Jana Drożdżyńskiego, Józefa Kusza i Andrzeja Piosika, którzy polegli w okolicach Ponieca w roku 1919. Na grobie okazały pomnik odbudowany z inicjatywy społeczeństwa Ponieca w roku 1946 (pierwszy został wzniesiony w 1923 roku, a zniszczony przez hitlerowców w 1940 roku). Na pomniku widnieje napis: Za wolność bohaterom.

Poniec
Na południowej ścianie ratusza wisi okazała tablica ku czci rozstrzelanym 21 października 1939 roku 3 Polakom. Zginęli wówczas: Władysław Grześkowiak, Antoni Jokś i Franciszek Skrzypczak. Miejsce egzekucji upamiętniono w 1951 roku z inicjatywy ówczesnego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację Koło Poniec. Nową tablicę zawieszono w tym samym miejscu w roku 1990.