W czwartek, 28 listopada 2024 roku w sali wystaw czasowych gostyńskiego Muzeum odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Czapki i insygnia policyjne na świecie” ze zbiorów Ryszarda Balczyńskiego i Pawła Rutkiewicza. Na ekspozycji znalazło się blisko 100 czapek formacji policyjnych na świecie, a także kilkadziesiąt insygni stróżów porządku publicznego z wielu kontynentów. To zaledwie 30% kolekcji obu wystawców. Zaproszenie organizatorów przyjęli m.in.: Witold Drzażdżyński – wiceprezydent Sekcji Polskiej IPA, nadinspektor Piotr Leciejewski, podinspektor Monika Szymczak – Komendant Powiatowy Policji w Śremie, nadkomisarz Piotr Nowacki – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Śremie, młodszy inspektor Roman Bruss – Komendant Powiatowy Policji w Rawiczu, podinspektor Krzysztof Wróblewski – Komendant Powiatowy Policji w Środzie Wielkopolskiej, nadkomisarz Krzysztof Krawczyk – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu, Jerzy Kulak – burmistrz Gostynia, Maciej Czajka – przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu, Tomasz Skibicki – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego, ksiądz prałat Artur Przybył. Uroczystość poprowadziła podinspektor Ewa Kasińska – rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Śremie. Wernisaż był doskonałą okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla stowarzyszenia policjantów. Złotym Krzyżem Zasługi Sekcji Polskiej IPA wyróżniono Grzegorza Jesiaka, zaś tytułem honorowym Zasłużony dla Sekcji Polskiej IPA Stanisława Kubiaka. Organizatorzy wystawy Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Gostyń oraz Muzeum w Gostyniu pragną podziękować za pomoc w przygotowaniu ekspozycji: Robertowi Celce, Maciejowi Pedzie, Wojciechowi Piskorkowi, Hieronimowi Tacce i Grzegorzowi Jesiakowi. Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2024 roku. Wstęp wolny.
MIĘDZYNARODOWE STOWARZYSZENIE POLICJI IPA REGION GOSTYŃ
W październiku 1996 roku w Komendzie Policji w Gostyniu zostało zawiązane lokalne Koło Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. Trzy lata później, w wyniku reformy ustrojowej państwa, rozwiązano stowarzyszenie i powołano do życia nowe struktury. Powstał Region Gostyń IPA. Pierwszym przewodniczącym został Ryszard Balczyński.
Początkowo gostyńskie stowarzyszenie IPA liczyło 15 członków, ale systematycznie powiększało się i dzisiaj w jego szeregach jest już 50 osób. Główny celami działań są: dążenie do rozwoju kontaktów z regionami IPA w Polsce i za granicą oraz przyczynianie się do pogłębienia ich wiedzy ogólnej i wymiany doświadczeń zawodowych.
Obecnie Stowarzyszenie Region Gostyń utrzymuje kontakty z policjantami z Czech, Niemiec, Węgier, Holandii, Litwy, Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Gruzji, Francji, Portugalii, Irlandii, a nawet USA. Organizowane są spotkania mające na celu wzajemne przekazywanie fachowej wiedzy i doświadczeń.
Na stałe do kalendarza wpisały się imprezy kulturalne, które są cyklicznie organizowane przez Stowarzyszenie. Są to między innymi: Dzień Kobiet, turniej karcianego w „Kopa”, zawody strzeleckie oraz cywilne wyjazdy zagraniczne. Na podkreślenie zasługuje bardzo dobra współpraca z samorządami i społeczeństwem. Wśród członków jest wielu kolekcjonerów czapek i insygniów policyjnych.
Obecnie przewodniczącym Stowarzyszenia IPA Region Gostyń jest Paweł Rutkiewicz, zaś jego zastępcami Ryszard Balczyński i Jakub Woźny – wszyscy związani z Komendą Powiatową Policji w Gostyniu. Zarówno Prezydium Stowarzyszenia, jak i pozostali członkowie aktywnie uczestniczą w integracji środowiska policyjnego. Utrzymywane są dobre relacje z przedstawicielami policyjnego związku zawodowego działającego przy Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu.
Ryszard Balczyński