Muzeum w Gostyniu

Strona w trakcie migracji do nowej wersji. Brakujące materiały są dostępne pod adresem: https://archiwum.muzeum.gostyn.pl
Przepraszamy za utrudnienia.

/
„…Jak zdjęcie staje się obrazem. Fotografie Macieja Jasieckiego”

Muzeum w Gostyniu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „…Jak zdjęcie staje się obrazem. Fotografie Macieja Jasieckiego” ze zbiorów Jacka Frydryszaka, który odbędzie się w sali wystaw czasowych w czwartek, 9 stycznia 2025 roku, o godz. 17.00. Maciej Jasiecki (1929-1997) — syn ziemianina Stanisława, właściciela Żelazna i Emilii z Sicińskich, córki Michała, ostatniego przed wojną dziedzica Małachowa pod Dolskiem. Jeden z 24 wnuków Michała i Marianny z Malinowskich Jasieckich, głównych bohaterów książki Janiny Fedorowicz, Joanny Konopińskiej Marianna i róże. To także szczeciński fotograf, fotoreporter, największy w Polsce kolekcjoner aparatów fotograficznych, posiadacz prestiżowego tytułu Artiste Federation Internationale de l’Art Photographigue – przyznany przez międzynarodową federację AFIAP. Ekspozycja czynna będzie do 28 lutego 2025 roku.

Maciej Jasiecki (1929-1997)

Szczeciński fotograf, fotoreporter, największy w Polsce kolekcjoner aparatów fotograficznych, posiadacz prestiżowego tytułu Artiste Federation Internationale de l’Art Photographigue – przyznany przez międzynarodową federację AFIAP.

Syn ziemianina Stanisława, właściciela Żelazna i Emilii z Sicińskich, córki Michała, ostatniego przed wojną dziedzica Małachowa pod Dolskiem. Jeden z 24 wnuków Michała i Marianny z Malinowskich Jasieckich, głównych bohaterów książki Janiny Fedorowicz, Joanny Konopińskiej Marianna i róże.
Fotograf i fotoreporter, którego prace podziwiano na pięciu kontynentach naszego globu. Oceniano zaś na 9 krajowych i 109 międzynarodowych wystawach i konkursach. Pierwszy z krajowych fotografów, któremu przyznano nagrodę główną Tam Ning Cup, czyli „Srebrną Wazę” na prestiżowym konkursie w Hong-Kongu.
Autor wielu albumów dokumentujących codzienne życie rodaków, w tym także najważniejsze wydarzenia społeczne i polityczne z 1970 roku i czasów Solidarności, zaś w okresie okupacji, najmłodszy w historii fotograf warszawskich Szarych Szeregów i Armii Krajowej.
Kolekcjoner setek unikalnych aparatów fotograficznych, które dzisiaj możemy podziwiać w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, a także w wielu innych miastach europejskich, gdzie ich część jest stale udostępniana zwiedzającym.
„Nigdy nie byłem człowiekiem posłusznym, rybą płynącą z prądem, nie potrafiłem zmieścić się w ogólnie przyjętych ramach” – mówił o sobie, zawsze niepokorny Maciej w jednym z wywiadów telewizyjnych. Czy o takiej osobie, i z takim dorobkiem – możemy zapomnieć?
Ta wystawa – to nie tylko promocja dorobku Macieja, ale także innych wnuków głównych bohaterów książki Joanny Konopińskiej-Reinhard, kolejnej zapisanej w naszej literaturze wnuczki Marianny i Michała Jasieckich.

Skip to content