Wernisaż wystawy „Laikonyka krakowskiego ego, w boskiej komedii Dantego”, prac wykonanych w technice żel-art, z osobistym udziałem Jana Kantego Pawluśkiewicza odbył się w piątek, 2 czerwca 2017 roku w gostyńskim Muzeum. Na spotkanie z artystą przybyli m.in.: Jerzy Kulak – burmistrz Gostynia, Katarzyna Grzybowska – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gostyniu, Tomasz Barton – dyrektor GOK „Hutnik”, Przemysław Pawlak – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, Marcin Krawiec – dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gostyniu. Obecny cykl: „Laikonyki” -- to 12 w kolejności, najnowszy cykl w malarskim dorobku Jana Kantego Pawluśkiewicza. Powstał w latach 2013-2014, składa się z 26 dzieł i jest wyrazem zafascynowania mistrza poezją Dantego Alighieri oraz plastycznym rozwinięciem napisanego kilka lat temu przez artystę koncertu oratoryjnego „Weneckie Opowieści o Piekle i Raju”. Krakowski lajkonik oprowadza nas po piekle, czyśćcu i raju. Tła obrazów nie pozostawiają wątpliwości gdzie wędrowny orszak się znajduje. W piekle tła są ciemne i zagęszczone, w czyśćcu są szare, a w raju jaśniuteńkie. Za sprawą Jana Kantego Pawluśkiewicza „Laikonyki” łączą uniwersalną poezję Dantego z lokalnym kolorytem folklorystycznej zabawy odbywającej się corocznie w Krakowie w oktawę Bożego Ciała. Organizatorami wystawy i spotkania z Janem Kantym Pawluśkiewiczem są: Agencja Zegart z Bydgoszczy i Muzeum w Gostyniu. Wszystkie prace pochodzą z kolekcji Galerii Autorskiej ŻEL-ART Jana Kantego Pawluśkiewicza, www.pawluskiewicz.pl. Ekspozycja będzie czynna do 2 lipca 2017 roku.Organizatorzy serdecznie dziękują dyrekcji i pracownikom GOK „Hutnik” za pomoc przy organizacji wernisażu.
Jan Kanty Pawluśkiewiczjest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, rozrywkowej i teatralnej w Polsce. Jest też malarzem, specjalizującym się w technice żel-art. Urodził się w Nowym Targu. Mieszka w Krakowie. Ukończył średnią szkołę muzyczną oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
Należy do grupy współzałożycieli kabaretu Anawa (1966), który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą oraz licznymi instrumentalistami, wśród nich: Markiem Jackowskim (gitara), Jackiem Ostaszewskim (flet) i Zbigniewem Wodeckim (skrzypce). W 1973 roku wokalistą został Andrzej Zaucha. Wykonawcami jego piosenek byli m.in.: Hanna Banaszak, Sebastian Karpiel-Bułecka, Renata Przemyk, Janusz Radek, Maryla Rodowicz, Beata Rybotycka, Ryszard Rynkowski, Irena Santor, Justyna Steczkowska, Anna Szałapak, Grzegorz Turnau i Zbigniew Wodecki.
Jest kompozytorem wielu form muzycznych, w tym: musicalu „Szalona lokomotywa” (1977), opery „Kur zapiał” (1984), koncertu „Apimondia Mater” (1987), „Opery żebraczej” (1991), oratorium „Nieszpory Ludźmierskie” (1992), poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” (1994), koncertu „Amat vita” (1998), misterium „Droga, miłość, życie” (1999), oratorium „Ogrody Jozafata” (2002), koncertu fortepianowego „Liściany kolczyk” (2005), misterium „Przez tę ziemię przeszedł Pan” (2005), oratorium „Weneckie opowieści o piekle i raju” (2008), oratorium „Radość Miłosierdzia” (2009), czy koncertu klarnetowego „Karossa/Carossa” (2013). Przy większych formach współpracuje z wybitną polską sopranistką Elżbietą Towarnicką, a także z Andrzejem Biegunem, Gwendolyn Bradley, Marzeną Michałowską, Andriejem Skhurhanem i Bożeną Zawiślak-Dolny.
W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej oraz wieloletnia współpraca z Tomaszem Zygadło [„Rebus” (1977), „Ćma” (1980), „Odwet” (1982)] i Kazimierzem Kutzem [„Zawrócony” (1994), „Pułkownik Kwiatkowski” (1995)]. Stworzył także muzykę do filmów Feliksa Falka [„Wodzirej” (1977), „Szansa” (1979), „Idol” (1984), „Bohater roku” (1986)], Agnieszki Holland [„Gorączka” (1980), „Kobieta samotna” (1981)], Krzysztofa Kieślowskiego [„Krótki dzień pracy” (1981)], Marty Meszaros [„Córy szczęścia” (1999), „Mała Vilma” (2000)], Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze [„Papusza” (2013) – nagroda za najlepszą muzykę podczas 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni].
Jest laureatem: Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1975), Festiwalu Twórczości Telewizyjnej (1992) oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1994). Był czterokrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk (w kategorii kompozytor roku 1995 oraz album roku 1994, 1996, 2003). W 2005 roku otrzymał Laur Krakowa XXI wieku, nagrodę przyznawaną wybitnym osobowościom, łączącym środowiska nauki, sztuki i biznesu. Jest Honorowym Bacą Podhala (1992), oraz Honorowym Obywatelem Gminy Polkowice (2007) i Miasta Nowy Targ (2008), a także Ambasadorem Ziem Górskich (2011).
Jest wreszcie cenionym artystą malarzem. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 roku, w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości. Ma na koncie ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Maluje w nowatorskiej, wymyślonej przez siebie, technice żel-art.Technika ta polega na wypełnianiu obrazów pojedynczymi kropkami żelowymi. Jego prace dotychczas poza Polską były prezentowane na wystawach w Brukseli, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech.