Wzorem lat ubiegłych, w ostatnią sobotę zimowych ferii zakończono oficjalnie XXIII Studium wiedzy o regionie. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Ziemia gostyńska i śremska – przeszłość i teraźniejszość”. Zajęcia odbyły się w dniach od 12 do 15 lutego 2018 roku, a podsumowanie – 24 lutego 2018 roku. W imprezie przygotowanej przez Muzeum w Gostyniu i Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne wzięło łącznie udział 14 młodych ludzi, mieszkańców gminy Gostyń.
W pierwszym dniu zajęć uczestnicy Studium obejrzeli osiem filmów o przeszłości regionu gostyńskiego: „Dubler”, „Z ziemi włoskiej do polskiej”, „Zapomniane historie – Wład”, „Basen, którego nigdy nie było”, „Święty Izydor na błotach”, „Kopalnia? Niejedni już na niej połamali zęby”, „Szpital i kościół, których już nie ma”, „Być jak Wanda Modlibowska”. Na dzień następny zaplanowano dwie prelekcje, które wygłosili: Adam Kajczyk„W poszukiwaniu podziemi gostyńskiej fary” i przebrany w mundur żołnierza szwedzkiego doby XVIII wieku Damian Płowy„Obozy szkoleniowo-badawcze w Poniecu w 2016 i 2017 roku. Łączy nas historia…”.
W środę, 14 lutego 2018 roku uczestnicy Studium wyruszyli na wycieczkę autokarową po gminie Gostyń. Zwiedzanie rozpoczęto od Muzeum Kolejnictwa w Kunowie. Następnym punktem była wizyta w Schronisku dla Zwierząt w Dalabuszkach. O zasadach jego funkcjonowania i losach aktualnych podopiecznych opowiedziała Alicja Jerszyńska – prezes Gostyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Noe”. O historii kościoła w Gostyniu Starym i jego zabytkach opowiedział uczestnikom wycieczki proboszcza parafii pw. św. Marcina ks. Mirosław Nowak. Na krótko zatrzymano się przy pomniku w Klonach, by wysłuchać skromnych informacji o okolicznościach rozstrzelania przez Niemców 6 Polaków 8 grudnia 1939 roku. Także krótki postój zaplanowano w Kosowie. Tutaj celem było zaprezentowanie historii wsi i pałacu Potworowskich, a także ciągle niewyjaśnionych wydarzeń związanych z podpułkownikiem Władem. Następnie uczestnicy studium dotarli do kościoła w Siemowie. Historię świątyni przedstawił proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Marii Magdaleny ks. Marek Kędziora. Kolejnym zaplanowanym punktem była wizyta w pałacu w Goli. Dzięki uprzejmości zarządu firmy Top Farms Wielkopolska uczestnicy wycieczki zobaczyli, jak dziś prezentuje się i jaką pełni funkcję dawna siedziba rodu Potworowskich. Tego dnia udało się jeszcze zwiedził kaplicę i otoczenie pałacu w Czachorowie. O przeszłości wsi i losach rodziny Modlibowskich opowiedział Kazimierz Kędziora.
Ostatni dzień zajęć XXIII Studium to wyjazd na teren powiatu śremskiego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy Dolska, a dokładniej od wizyty w miejscowej Izbie Regionalnej. Przewodnikiem po ekspozycji znajdującej się na poddaszu dolskiego Ratusza była Daria Rosiak – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Dolsku. Następnie na krótko wycieczka zatrzymała się przed kościołem św. Wawrzyńca. Głównym celem tego dnia był oczywiście Śrem. Zwiedzanie rozpoczęto od zapoznania się z ekspozycją Muzeum Śremskiego. Na zwiedzanie miasta uczestnicy studium wyruszyli z przewodnikiem, który poprowadził grupę w najatrakcyjniejsze miejsca w Śremie. Tego dnia wycieczka odwiedziła jeszcze Zaniemyśl i Jaszkowo.
W sobotę, 24 lutego 2018 roku w gostyńskim Muzeum dokonano podsumowania XXIII Studium wiedzy o regionie. Dla uczestników, którzy wzięli udział co najmniej w połowie tegorocznych zajęć, organizatorzy przygotowali dyplomy, kalendarz farny na rok 2018 i numer 4 „Rocznika Gostyńskiego”. Obowiązki przewodników i opiekunów pełnili tym razem: Paweł Karolczak, Robert Grupa, Robert Czub, Krystian Czub.
Muzeum w Gostyniu i Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne składają serdeczne podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu tegorocznej edycji Studium wiedzy o regionie: Alicji Jerszyńskiej – prezesce Gostyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Noe”, Irenie Rotman z firmy Top Farms Wielkopolska Pałac Gola, Tomaszowi Skibickiemu – sołtysowi i Kazimierzowi Kędziorze z Czachorowa oraz księżom proboszczom z Gostynia Starego i Siemowa – ks. Mirosławowi Nowakowi i ks. Markowi Kędziorze.