To kolejna wystawa prezentowana w gostyńskim Muzeum. Jej uroczyste otwarcie odbyło się we wtorek, 6 marca 2018 roku. Na ekspozycji znajduje się trzynaście obrazów w technice olejnej z elementami pozłotnictwa płatkowego wykonanych przez Sekcję Plastyczną dla Dorosłych Gminnego Centrum Kultury w Poniecu. Autorami prac są: Tatjana Bartków, Ewa Bańkowiak, Urszula Podworska, Genowefa Urbańska, Małgorzata Jurkowska i Tomasz Bzdęga. Prezentowana wystawa jest próbą zmierzenia się artystów z pisaniem ikon, lecz wykonana na płótnach w technice olejnej a nie w tradycyjnej – na deskach. Została tu zastosowana technika pozłotnictwa płatkowego, co było novum dla artystów. Prezentowane prace to kopie różnych ikon z całego świata oraz ikonograficzne postaci patronów samych artystów. Zaproszenie na otwarcie wystawy „Ikonostas – ikony na płótnach malowane” przyjęli m.in.: ksiądz prałat Artur Przybył, ks. Jacek Toś – proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Żytowiecku, Maciej Malczyk – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Poniecu, Małgorzata Wika-Konieczna – dyrektor Zespołu Szkół w Brzeziu, Marek Hałas – właściciel Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi oraz liczna rzesza gostyńskich plastyków. Wystawa została zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Poniecu i Muzeum w Gostyniu. Ekspozycja będzie czynna do 29 marca 2018 roku.
Sekcja Plastyczna dla Dorosłych Gminnego Centrum Kultury w Poniecu działa od 15 lat. Podczas zajęć uczestnicy poznają zagadnienia związane z rysunkiem i malarstwem różnymi technikami oraz rodzajami malarstwa. Rozwijają swoje umiejętności w takich technikach, jak: malarstwo olejne, akrylowe oraz rysunek ołówkiem i węglem. Pogłębiają również swoją wiedzę na temat podstawowych środków wypowiedzi plastycznej, jak: plama barwna, stosując ją w różnych technikach malarskich. Tematy poruszane na zajęciach sekcji plastycznej realizowane w ramach wykonywanych prac związane są z porami roku, fauną i florą, pejzażem czy portretem.
Tomasz Bzdęga
Absolwent Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Nowej Rudzie oraz Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Na co dzień główny instruktor w Domu Kultury w Rawiczu oraz instruktor – plastyk w Gminnym Centrum Kultury w Poniecu. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.
Tatjana Bartków
Do sekcji plastycznej w Poniecu należy od początku jej istnienia. Obecnie studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie doskonali swój warsztat. Obrazy przez nią malowane, to historie, które zabierają widza w tajemniczy, ciekawy świat. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Ewa Bańkowiak
Od kilkunastu lat uczestniczka zajęć plastycznych w Sekcji Plastycznej dla Dorosłych w Poniecu. Ciekawa otaczającego ją świata, który przedstawia w swoich obrazach. Zakochana w górskich pejzażach i oddana sercem sztuce. Ceni sobie dobrą książkę i muzykę. Uwielbia podróże. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych.
Genowefa Urbańska
Emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej w Ciołkowie, mieszkająca w Krobi. Na zajęcia Sekcji Plastycznej w Poniecu uczęszcza od 2011 roku. Zamiłowanie do sztuki przejawiała od dziecka, lecz dopiero na emeryturze znalazła czas, by rozwijać swoje artystyczne pasje. Specjalizuje się w malarstwie olejnym. Ma za sobą kilka wystaw zbiorowych.
Małgorzata Jurkowska
Absolwentka Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. Z zawodu pielęgniarka z zamiłowania plastyk. Na zajęcia Sekcji Plastycznej w Poniecu uczęszcza od 2006 roku. Inspiracją do tworzenia swoich obrazów jest dla niej natura i otaczająca rzeczywistość. Ma za sobą wystawę indywidualną oraz kilka zbiorowych.
Urszula Podworska
Jest emerytowanym pracownikiem Domu Pomocy Społecznej w Rogowie. Pracując z osobami niepełnosprawnymi, zaiskrzyła w niej potrzeba osobistego tworzenia. Śledząc dzieła starych mistrzów światowego malarstwa, zainteresowała się impresjonizmem. W swoich pracach szuka koloru, sposobu nakładania farb. Ma za sobą wystawę indywidualną oraz kilka zbiorowych.