Od 8 do 12 sierpnia 2018 roku na terenie gminy Poniec odbył się trzeci etap prac terenowych z udziałem grup poszukiwawczych zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury w Poniecu. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia było Miasto i Gmina Poniec, Grupa Badań Historycznych „Regiment”, Związek Harcerstwa Polskiego Poniec oraz Bractwo Kurkowe w Poniecu. Jednym z partnerów przedsięwzięcia było Muzeum w Gostyniu. Celem badań był teren bitwy, która w 1704 roku rozegrała się między armią saską oraz szwedzką na terenach między Poniecem, Janiszewem i Miechcinem. 8 sierpnia odbyła się inauguracja tegorocznych badań, która składała się z części wykładowej. Tematyka dotyczyła szeroko rozumianych prac terenowych, a spotkanie uświetnili swoimi wystąpieniami: podpułkownik Tomasz Ogrodniczuk z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, profesor UAM dr hab. Grzegorz Podruczny, dr Grzegorz Wojciechowski, Robert Liske – członek zarządu Polskiego Związku Eksploratorów oraz Damian Płowy z Grupy Badań Historycznych „Regiment”. Dodatkowym elementem tego spotkania była promocja książki: „Od Eisebirn do Höchstädt. Kampania w Górnej Austrii w 1703 roku (1)”.
Po złożeniu wymaganych dokumentów oraz uzyskaniu pozwolenia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Delegatura w Lesznie 9 sierpnia 2018 roku rozpoczęły się prace terenowe. Tego dnia, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, zostały oznaczone obszary, na których znajdowały się stanowiska archeologiczne, i które zostały wyłączone z eksploracji. W tegorocznym obozie uczestniczyła rekordowa liczba 110 poszukiwaczy skupionych wokół grup i stowarzyszeń: Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej „Nadodrze”, Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej „Legion”, Grupy Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Łuczniczka”, Wielkopolskiej Grupy Eksploracyjno-Historyczne „Gniazdo”, Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Triskelion”, Fundacji Ziemi Ziębickiej w Nysie oraz pracownicy Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Każde znalezisko było oznaczone lokalizatorem GPS, Następnie, tak opisany przedmiot wkładany był do worków, opatrywanych znacznikiem z chorągiewką i zabieranych przez wyznaczone osoby funkcyjne.
Badania prowadzone na dwóch obszarach pola bitwy przyniosły znakomity efekt w postaci znalezienia kilkudziesięciu przedmiotów, które należy bezpośrednio identyfikować z bitwą. Ponad steka znalezisk to przedmioty związane z wielkowiekową historią Ponieca i nawiązujące do tradycji handlowych tego regionu. Wszystkie znaleziska zostały przekazane do Muzeum w Gostyniu, do którego wystosowano odrębne pismo z prośbą o wyrażenie zgodny na przyjęcie artefaktów. Tam trwają pracę nad oczyszczeniem znalezisk oraz sporządzeniem dokładnego inwentarza. Podczas tegorocznych prac udało się łącznie odnaleźć tyle eksponatów co podczas dwóch poprzednich edycji, co było efektem nieco zmienionej metodyki badań. Nie lada gratką dla poszukiwaczy było odnalezienie 8-funtowej kuli armatniej z epoki.
W tym roku dodatkowym elementem III edycji obozu, był zaplanowany na weekend 11-12 sierpnia 2018 roku zlot grup rekonstrukcji historycznej pod nazwą „Operacja Poniec”. Impreza ta odbyła się na terenie parku miejskiego w Poniecu i skupiła blisko 90 rekonstruktorów z wielu miast Polski. Dominowała tematyka wojskowości współczesnej oraz XX wieku, jednak zwiedzający mieli okazje podziwiać również umundurowanie z XVIII i XIX stulecia, a także średniowieczne stroje mieszczan. Zlot rozpoczął się w sobotę o 13.30 wspólnym przemarszem eksploratorów oraz rekonstruktorów wokół rynku w Poniecu. Impreza przyciągnęła tłumy odwiedzających i jej II edycja jest zaplanowana na przyszły rok.
Tekst: Damian Płowy
Fot. Ewa Mgiełka GBH „Regiment”