Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Ziemia gostyńska i leszczyńska – przeszłość i teraźniejszość”. Zajęcia odbyły się w dniach od 14 do 17 stycznia 2019 roku. Podstawowymi celami przedsięwzięcia były: zapoznanie młodych osób z przebiegiem powstania wielkopolskiego na ziemi gostyńskiej i leszczyńskiej, gdzie toczyły walki oddziały Grupy „Leszno”, pokazanie mało znanych atrakcji turystycznych regionu oraz zagospodarowanie młodzieży wolnego czasu w okresie ferii zimowych. W imprezie przygotowanej przez Muzeum w Gostyniu i Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne wzięło łącznie udział 11 młodych ludzi, mieszkańców gminy Gostyń.
W pierwszym dniu zajęć uczestnicy Studium obejrzeli cztery filmy o przeszłości regionu gostyńskiego: „Błogosławiony Edmund Bojanowski”, „Być jak Wanda Modlibowska”, „Stanisław Karłowski w służbie gospodarce”, „Gostyńskie drogi do niepodległości”. Na dzień następny zaplanowano prelekcję Damiana Płowego „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 i udział w nim mieszkańców ziemi gostyńskiej”.
W środę, 16 stycznia 2019 roku uczestnicy Studium wyruszyli na wycieczkę autokarową szlakiem walk powstańczych Grupy „Leszno” w okolicach Ponieca. Przewodnikiem był dr Grzegorz Wojciechowski. Zwiedzanie rozpoczęto od miejsca pochówku por. Leona Włodarczaka przy kościele w Żytowiecku. Dalej trasa wiodła przez Poniec-Miechcin-Janiszewo-Waszkowo-Gościejewice i Sowiny. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli izbę pamięci w ponieckiej szkole, przemaszerowali szlakiem tablic ku czci powstańców w Poniecu oraz przejechali terenami, gdzie 100 lat temu toczyły się ciężkie walki.
Ostatni dzień zajęć XXIV Studium to wyjazd na teren powiatu leszczyńskiego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejsca, gdzie 2 lipca 1919 roku zginęli: por. Wacław Andrzejewski i por. Leon Włodarczak, patrolujący linię demarkacyjną na trasie Trzebania-Kąkolewo. Drugim punktem była wizyta w Osiecznej, pod wiatrakami. Tutaj 10 i 11 stycznia 1919 roku część Grupy „Leszno” stoczyła ciężką bitwę z regularnym wojskiem niemieckim. Następnie przez ponad cztery godziny przewodnik Maria Dobroń oprowadzała po ciekawych miejscach w Lesznie. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z ekspozycjami Muzeum Okręgowego w Lesznie i ciekawymi miejscami w mieście.
Obowiązki przewodników i opiekunów pełnili w tej edycji Studium: Paweł Karolczak, Maciej Kretkowski, Robert Czub, Krystian Czub.