Muzeum w Gostyniu i Agencją Zegart w Bydgoszczy zapraszają do obejrzenia wystawy prac plastycznych Beaty Marii Orlikowskiej „Zapach zapamiętany”. Ekspozycja dostępna będzie w sali wystaw czasowych od 6 listopada do 6 grudnia 2020 roku. Wystawa została przygotowana z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej artystki. Cykl prac odwołuje się do zapachowych skojarzeń i wspomnień znanych ludzi ze świata kultury, sztuki i biznesu, których artystka, we współpracy z dziennikarką Aleksandrą Pieterwas zaprosiła do projektu. Spisane przez Aleksandrę Pieterwas wspomnienia zapachowe stały się inspiracją do stworzenia porcelanowych dzieł. Powstało piętnaście dyptyków, na które składają się teksty wspomnień i sąsiadujące z nimi obrazy. Dyptyki pozostają w otwartym dialogu ze sobą, dając także pole dla wyobraźni odbiorcy. Układają się w niezwykłą historię o tym, co w życiu odgrywa istotną rolę i zapada w pamięć na zawsze. Premiera wystawy miała miejsce w 2015 roku, w warszawskiej galerii sztuki NEY Gallery & Print, a następnie prezentowana była m.in. w: Szczecinie, Kole, Sopocie i Sandomierzu. Oprócz tego, jako jedyna wystawa plastyczna, uświetniła obchody 750-lecia Koszalina, w którym mieszka jej autorka.
Beata Maria Orlikowska
Urodziła się w 1964 roku w Koszalinie. W 1990 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na Wydziale Ceramiki i Szkła – pracownia ceramiki unikatowej prof. Krystyny Cybińskiej oraz ceramiki użytkowej prof. Rufina Kominka; ponadto uzyskała aneks do dyplomu w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki.
Uprawia ceramikę unikatową i malarstwo sztalugowe. Założycielka grupy twórczej „Od dawna”, realizującej plenery, wystawy i spotkania „Na ceramicznym szlaku”. Długoletni komisarz Ogólnopolskich Plenerów Ceramicznych w Fabryce Porcelany w Chodzieży. Aktywnie współpracuje z polskim przemysłem ceramicznym, ma swój udział w projektach wielu kolekcji użytkowych i artystycznych.
Autorka dziesiątków obrazów wielko- i małoformatowych, wykonanych w porcelanie, przy użyciu techniki tlenkowej. Wrażliwości estetycznej i nawiązaniu do tradycyjnych środków wyrazu chińskich mistrzów sztuki, towarzyszy różnorodność tematyczna – od wizerunków architektonicznych (staropolskie dworki, przedwojenne kamieniczki, fragmenty ulic), nadmorskich krajobrazów przez portrety i akty, po abstrakcje. Niepowtarzalna, szlachetna forma, wyrażająca się w delikatnym rysunku i pastelowych odcieniach, wzbogaconych złotem i srebrem – to znak firmowy Beaty Marii Orlikowskiej.
Uczestniczka wielu wystaw w Polsce, m.in. we Wrocławiu, w Kołobrzegu, Zakopanem, Warszawie i za granicą; m.in. w Niemczech, Włoszech, Luksemburgu. Prezentowała też swoje prace indywidualne, m.in. w Chodzieży, Szczecinie, Warszawie i Berlinie. Brała udział w konkursach, m.in. w: warszawskim konkursie Polska Ceramika Współczesna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w 1989 roku, International Ceramics Festival Mino w Japonii w 1992 roku, w Festiwalu Sztuki Otwartej w Luksemburgu w 1997 roku – jest laureatką tego festiwalu.Prace Beaty Marii Orlikowskiej znajdują się w zasobach muzealnych, m. in. w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielnictwa w Nowym Tomyślu, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
W rodzinnym Koszalinie znana jest z autorskich projektów i wykonania wielu nagród, m.in. Koszalińskich Orłów (nagrody prezydenta miasta Koszalina) czy Bursztynowego Mikrofonu (nagroda Radia Koszalin). Swoje prace przekazuje również na liczne aukcje, z których dochód przeznaczany jest na cele charytatywne, głównie na rzecz dzieci.
Do pobrania: Katalog