Święto Narodowe 3 Maja obchodzone jest w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku, która była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a drugą – po amerykańskiej – na świecie. W związku z pandemią koronawirusa i w obawie przed skutkami, jakie może wywołać zarażenie wirusem, także w tym roku w Gostyniu obchody miały symboliczny charakter. Wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem na Rynku złożyli: burmistrz Jerzy Kulak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Mikołaj Jackowiak, przedstawiciele związków kombatanckich, partii politycznych i delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej.
Konstytucja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni zwołany w październiku 1788 roku. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.
Jako święto narodowe dzień 3 maja obchodzony był w latach 1919-1939. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zabroniły jego obchodów, a w 1951 roku oficjalnie zniesiono to święto. Przywrócenie nastąpiło w 1990 roku.