W piątek, 6 października 2023 roku w Gostyniu odbędzie się spotkanie autorskie z legendarnym satyrykiem i pisarzem Marcinem Wolskim. Znany szerszej publiczności z telewizyjnych produkcji: „Polskie ZOO”, „Szopki Polskie”, „W tyle wizji”, a także radiowego programu „60 minut na godzinę”, autor przybędzie, by promować swą najnowsza książkę „Wariant lotaryński”. Spotkane z Marcinem Wolskim odbędzie się w Muzeum w Gostyniu, o godz. 19.00. Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie.
„Wariant lotaryński” to powieść, której bohaterem jest Stanisław Leszczyński – jeden z najmniej rozpoznawalnych i najkrytyczniej ocenianych polskich królów, choć dwukrotnie obierany, nie utrzymał się na polskim tronie, oddając pole cudzoziemcom, Sasom, których panowanie przyspieszyło tylko upadek Polski. A przecież zarówno jego pisma, jak i panowanie w niewielkiej Lotaryngii dowodzą, że w przypadku, gdyby losy Polski potoczyły się inaczej, mogłaby stać się jednym z jej najwybitniejszych władców. Skrząca się pomysłami alternatywna historia pióra Marcina Wolskiego pokazuje, jak mogłoby to wyglądać. Jej symbolicznym zwieńczeniem jest bitwa pod Połtawą (1709), która na 300 lat przesądziła o losach Polski, Rosji i Ukrainy… W powieści spotykamy się prawie wyłącznie z postaciami historycznymi, choć obsadzonymi wedle innego scenariusza. Powieść napisana z sienkiewiczowską swadą, „ku pokrzepieniu serc” nie przypadkiem ukazuje się w 314 lat po bitwie pod Połtawą, kiedy to Polacy i Ukraińcy znów znajdują się u progu historycznego resetu.
Marcin Wolski – ur. 1947, pisarz, publicysta, z wykształcenia historyk. Twórca radiowy i telewizyjny – „60 minut na godzinę”, „ZSYP”, „Polskie ZOO”, „Szopki Polskie”, „W tyle wizji”. Autor ponad stu książek, m.in. kilkudziesięciu poczytnych powieści. W tym z gatunku historii alternatywnych stworzył: „Alterland” (2003) „Wallenrod” (2010), „Mocarstwo” (2012), „Jedna przegrana bitwa”(2010), „Powtórka z rozgrywki” (2020), „Międzymorze” (2022).