"Człowiek z nut"
„Człowiek z nut” jest historią życia muzyka, który trafia do klasztornej kapeli. Józef Zeidler genialny polski kompozytor, mieszkający ponad 200 lat temu w klasztorze filipinów na Świętej Górze. Tutaj doświadcza zasad obowiązujących Wspólnotę. Przepisuje nuty współczesnych mu kompozytorów, aby zarobić na swoje utrzymanie. Przyucza młodych muzyków do gry na instrumentach. Zarabia, grywając w zespole muzycznym w pobliskim Nadolniku na zabawach i weselach. Nikt ze współczesnych nie ma świadomości, że ten skromny Kapelmistrz ze Świętej Góry po kilkudziesięciu latach porównywany będzie do Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Producentem filmu jest Fundacja Fabryka Pomysłów. Wsparcia finansowego udzielili: Gmina Gostyń, Gmina Piaski, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Międzygminny Związek Turystyczny Wielkopolska Gościnna. Film trwa 26 minut. Autorką scenariusza i reżyserem jest Dagmara Spolniak.
"Wypędzeni"
Film przedstawia pierwsze wysiedlenia mieszkańców powiatu gostyńskiego do Generalnego Gubernatorstwa, które Niemcy przeprowadzili 8 grudnia 1939 roku. Jako obóz przejściowy wykorzystano klasztor filipinów na Świętej Górze. Swoimi wspomnieniami z tamtych wydarzeń podzieliła się na ekranie Kazimiera Hejnowicz-Kosińska. Ponadto przy realizacji wykorzystano pisemne relacje: Jana Bobkiewicza, Zofii Hejnowicz, Katarzyny Banaszak, Cyryli Krzyżyńskiej. Komentarzami film opatrzyli: prof. Maria Zielińska, dr Zbigniew Kulak i Mikołaj Kulczak, Archiwalne zdjęcia pochodzą z: gaso-gostyn.pl, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum w Gostyniu, archiwum prywatnego Jerzego Góralskiego oraz Wikipedii. Film powstał w 2019 roku na zlecenie Muzeum w Gostyniu i trwa 33 minuty. Scenariusz napisała: Elżbieta Skorupska, realizację wykonali: Agnieszka Wujek i Dariusz Wujek, przy współpracy Macieja Gaszka. Produkcja Media Projekt. Film. Reklama. Promocja.
"Stanisław Karłowski w służbie gospodarce"
Film przedstawia losy Stanisława Karłowskiego (1879-1939), właściciela majątku w Szelejewie, wybitnego polskiego finansisty, hodowcy koni, działacza społecznego i gospodarczego oraz senatora (1930-1935). Był inicjatorem powołania do życia Związku Banków w Polsce. W 1918 roku został jego pierwszym prezesem. Fascynowały go też nowatorskie formy uprawy roli. Był autorem wielu artykułów i broszur dotyczących rolnictwa. Zginął rozstrzelany przez Niemców w publicznej egzekucji na gostyńskim Rynku 21 października 1939 roku. Film powstał w 2018 roku i trwa 28 minut. Scenariusz przygotowały: Elżbieta Skorupska i Agnieszka Wujek. Jest on częścią projektu „Polska przedsiębiorcza. Stanisław Karłowski w służbie gospodarce” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Produkcję wsparli finansowo: Gmina Piaski, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu, Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych spółka z o. o. i Muzeum w Gostyniu. Zrealizowała go Fundacja Miejsce Moje,
"Być jak Wanda Modlibowska"
Film ukazuje losy Wandy Modlibowskiej (1909-2001), urodzonej w Czachorowie szybowniczki i pilotki, rekordzistki świata w długości lotu na szybowcu, kuriera Armii Krajowej. Do jesieni 1941 roku przekraczała 6-krotnie przechodziła przez Tatry, przenosząc meldunki do Budapesztu. Drogę tę pokonywała wspólnie ze znanym zakopiańskim kurierem Józefem Krzeptowskim ps. „Józek”. W czasie powstania warszawskiego brała udział w walce jako żołnierz Armii Krajowej. Wykazała się jako świetna organizatorka, zapewniając ciągłe dostarczanie koniecznych dokumentacji, pomimo trudnych warunków. Otrzymała za to Krzyż Walecznych. W marcu 1945 roku została podstępnie aresztowana przez NKWD, a następnie zesłana za Ural. Była instruktorem szybowcowym. W 1948 roku na fali politycznej „weryfikacji” została usunięta z Aeroklubu. Do tego czasu ustanowiła 9 rekordów Polski i jeden międzynarodowy. Od 2003 roku jej imię nosi Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy. Spoczywa w rodzinnym grobowcu przy kościele farnym w Gostyniu. Film powstał w 2017 roku i trwa 23 minuty. Scenariusz przygotowały: Elżbieta Skorupska i Agnieszka Wujek. Pomysłodawcą powstania filmu i konsultantem historycznym jest Grzegorz Skorupski. Produkcję dofinansowano z funduszy Gminy Gostyń i Muzeum Historii Polski w ramach projektu „Patriotyzm Jutra”.
"W cieniu Napoleona"
Drugi film, drugiej serii cyklu „Spotkania z przeszłością” (łącznie 8) odnoszący się do historii Gostynia. Tym razem opowiedziano losy ks. Stefana Błażewskiego – filipina ze Świętej Góry, który był bardzo podobny do Napoleona Bonaparte i miał w związku z tym odegrać rolę jego sobowtóra. W przedsięwzięcie zaangażowane były wywiady Anglii i Francji. Film trwa 16.50 min. Zrealizowali i wystąpili w nim: Anna Dudkowiak, Anna Stachowiak, Zuzanna Gurdek, Julia Kozłowska, Katarzyna Sowińska, Adrian Przewoźny, Robert Mardas, Filip Adamski, Adrian Majchrzak, Grzegorz Skorupski, Sebastian Nowak i Dariusz Wujek. Film powstał w ramach Programu Grantów Społecznych 2017 (PGS 0005). Realizatorem programu jest Stowarzyszenie „Dziecko”, a koordynatorem projektu GOK „Hutnik”.